1995′ den beri sanayinin zor arıtma ve geri kazanım problemlerine  çözümler üreterek tesisler kurmuş olan Saygın Kimya  birçok arıtma teknolojisini ilk defa Türkiyede uygulamıştır. 2010’dan itibaren ağırlıklı olarak AR-GE ve İnnovasyon  faaliyetlerine yönelerek patentler almıştır..

Özel olarak” membran teknolojileri”  uzmanlaşmış olan firmamız 2015 den itibaren de kendi ürettiği enerji geri kazanımlı  “Mekanik Buhar Sıkıştırmalı Evaporatörleri”   Türkiyede ilk defa  üreterek zeytin fabrikalarının atık suyu olan Karasu’ya başarıyla uygulamıştır. Bu güne kadar suni göletlerde doğal buharlaştırma haricinde çözüm bulunamamış olan bu probleme ilk defa ekonomik bir  çözüm getirmiştir.

Firmamızın vizyonu  membran ve evaporasyon teknolojilerini sanayinin çeşitli arıtma ve geri kazanım problemlerine uygulayarak “sıfır atık” prensibini uygulamak üzerinde çözümler bulmak olacaktır.

Ömer Saygın Kimdir ?

1947 yılında İstanbul’da doğan Prof. Dr. Ömer Saygın, Kabataş Erkek Lisesi’nden sonra Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi aldı. Aynı okulda doktorasını tamamlayan Saygın, 15 yıl Almanya’da değişik üniversitelerde genelde temel bilim araştırmacı olarak çalıştı. 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde yüksek lisans hocası olarak göreve başlayan  Prof. Saygın bu arada  5 yıl TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde de danışmanlık yaptı. 2007 yılına emekli olan Saygın bundan sonra çalışmalarına şirket bazında devam etmektedir.