Saygın Kimya ve Arıtım Sistemleri, kurucusu Prof. Dr. Ömer Saygın’ın akademik bilgi birikimi ve tecrübesi sayesinde sanayimizin zor problemlerinin çözümleri amacıyla faaliyete geçmiştir. Prof. Dr. Saygın, tek teknolojiyi her probleme uygulamak yerine fiziksel, biyolojik ve kimyasal arıtma teknolojilerinin birçok örneklerini yıllar içinde denemiş ve bunların avantaj ve dezavantajlarını kendi kurduğu tesislerde görme imkanı elde etmiştir. Örneğin, sadece biyolojik arıtma alanında: Aktif Çamur, Damlatmalı Filtreler, RBC (Rotating Biological Contactor) teknolojisi, MBR (Membrane Biological Reactor) Teknolojisi, Stabilizasyon Havuzu, Yamaçta Arıtma, Arıtma Bahçesi gibi değişik teknolojilere dayalı birçok tesis kurmuştur. Ayrıca, bir çok geri kazanım projesini başarıyla uygulayan Saygın Kimya, özel olarak membran teknolojileri ve son olarak da evaporatör üretimi alanında uzmanlaşmış bir firmadır.
1995′ den beri sanayinin değişik sorunlarına çözümler üreten Saygın Kimya, 2010’dan itibaren daha çok TÜBİTAK, KOSGEB destekli AR-GE faaliyetlerine ve bunların sanayideki uygulanmasına yönelmiştir. Söz konusu AR-GE projeleri kısmen firma, kısmen de başka firmalarla ortak olarak (onların özel problemlerini çözmek amacıyla) yapılmıştır.

Ömer Saygın Kimdir ?

1947 yılında İstanbul’da doğan Prof. Dr. Ömer Saygın,Kabataş Erkek Lisesi’nden sonra Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi aldı. Aynı okulda doktorasını tamamlayan Saygın, 15 yıl Almanya’da değişik üniversitelerde araştırmacı olarak çalıştı. Prof. Dr. Saygın,1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde yüksek lisans hocası olarak göreve başladı. Prof. Saygın yaklaşık 5 yıl TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde danışmanlık yaptı. 2007 yılına kadar üniversitedeki görevini sürdüren Saygın, emekli olduktan sonra çevre sorunlarına yönelik çalışmaya başladı.

2007 yılında Bodrum’a yerleşen Ömer Saygın, halen burada kurduğu Saygın Kimya Arıtım Ltd. Şti. İle arıtma sistemleri ve geri dönüşüm konularında hizmet vermeye devam etmektedir. Saygın’ın Zeytin Karasu Atma Projesi ise TUBİTAK tarafından kabul edilerek başarı ile uygulanmaya başlamıştır.